Vern Ekfelt Coach of the Year

Past Winners


1985
A – Lou Maloni, Omaha Westside
B – Pat Cullen, Alliance
C – Guy Mytty, Tekamah-Herman
D – Dan Brost, Mullen

1986
A – Pat Cullen, Alliance
B – Chuck Deter, Gering
C – Mike Simpson, Republican Valley
D – Joe Yauney, Crawford

1987
A – Mike Butler, Omaha Gross
B – Rick Allgood Bennington
C – Guy Mytty, Tekamah-Herman
D – Doug Denson, Palmer

1988
A – Howard Sheley, Hastings
B – Tim Monson, Nebraska City
C – Dale Bonge, Albion
D – Cliff Gallant, Dlunning-Sandhills

1989
A – Rick Benson, Columbus
B – Jerry Frerichs, Elkhorn
C – Guy Mytty, Tekamah-Herman
D – Dan Brost, Mullen

1990
A – Curlee Alexander, Omaha North
B – Ferde Goings, Plattsmouth
C – Rod Tickle, Bennington
D – Dan Brost, Mlullen

1991
A – Rick Allgood, Millard North
B – Bill Wofford, Aurora
C – Pat Reilly, Rushville
D – Paul Sok, Winside

1992
A – Curlee Alexander, Omaha North
B – Dave Gordon, McCook
C – Dan Desmond, Hebron
D – Ed Rowse, Greeley

1993
A – Chuck Deter, Gering
B – Paul Novotny, OMaha Gross
C – Bob Deter, Neligh
D – Ed Rowse, Greelely

1994
A – Tom McCann, Kearney
B – John Ganser, Sidney
C – Dan Desmond, Hebron
D – Dan Brost, Mullen

1995
A – Doug Denson, Millard South
B – John Ganser, Sidney
C – Dale Bonge, Albion
D – Dan Brost, Mullen

1996
A – Chuck Deter, Gering
B – Mark Oliver, Auburn
C – Brent Abrams, Tekamah-Herman
D – Darrell Barnes, Arapahoe

1997
A – Chuck Deter, Gering
B – Dick Thomas, Elkhorn
C – Nick Modrcin, Valley
D – Jay Helberg, Republican Valley

1998
A – Tom McCann, Kearney
B – Bart Voycheske, Ogallala
C – Scott Stoltenberg, Morrill
D – Dan Desmond, Hebron

1999
A – Curlee Alexander, Omaha North
B – Jason Arlt, Gretna
C – Dan Desmond, Hebron
D – Norm Manstedt, Clarks

2000
A – Dale Hall, Alliance
B – Bart Voycheske, Ogallala
C – Jay Helberg, Republican Valley
D – Mark Koch, Elgin Pope John & Randy Kliment, Creighton

2001
A – Jeff Kupfer, Papillion-LaVista
B – Jason Arlt, Gretna
C – Tony Horacek, David City Aquinas
D – Paul Sok, Winside

2002
A – Marty McCurdy.Lincoln East
B – Jay Rodenbough, Platteview
C – Derry Trampe, Ord
D – Brett Shuler, Louisville

2003
A – Rick Benson, Columbus and Marty McCurdy.Lincoln East
B – Dale Bonge, Boone Central
C – Ken Loosvelt, Madison
D – Paul Sok, Winside

2004
A – Doug Denson, Millard South
B – Aaron Groff, Boystown
C – Jeremy Moore, Grand Island Central Catholic
D – Lee Schroeder, Howells

2005
A – Doug Denson, Millard South
B – Aaron Groff, Boystown
C – Jeff Heimes, Norfolk Catholic
D – Paul Sok, Winside

2006
A – Doug Denson,Millard South and Todd Porter, Bellevue East
B – Kyle Bluhm, Plattsmouth
C – Dean Boyer, Plainview
D – Dennis Oliver, Pender

2007
A – Mike Schadwinkel, Grand Island
B – Brad Hildebrandt, Omaha Skutt Catholic
C – Dom Reicks, Ravenna
D – Bill Gifford, Banner County

2008
A – Rick Benson, Columbus
B – Chad Fuller,Syracuse
C – Luke Gideon/Craig Mauler, Sargent-Burwell
D – Tyler Herman, Amherst

2010
A – Michael Jernigan, Omaha Westside
B – Alan Pokorny, Bennington
C – Kenny Loosevelt, Madison
D – Nathan Glause, Palmer

2012
A – Dale Hall, North Platte
B – Brad Hildebrandt, Omaha Skutt Catholic
C – Shane Allison, Valentine
D – Dennis Oliver, Pender

2013
A – Ty Swarm, Kearney
B – Tyler Hodges, Nebraska City
C – Tahner Thiem, David City
D – Tyler Herman, Amherst

2014
A – Mike Shadwinkel, Grand Island
B – Matt Bruggeman, Gretna
C -Tahner Thiem, David City
D -Tyler Herman, Amherst

2015
A – Brian Laux, Hastings
B – Chad Mattox, York
C – Bryan Corkle, O’Neill
D – Tyler Herman, Amherst & Ben Dempsey, Friend

2016
A – Adam Twistwiller, Columbus
B – Curtis Goeke, Plattsmouth
C – Tahner Thiem, David City
D – Tyler Herman, Amherst

Back to Top